Iepazīsti Latvijas apputeksnētājus!
Šī mājaslapas sadaļa tapusi ar LVAF finansiālu atbalstu projekta “Daudzpusīgu aktivitāšu cikls apputeksnētāju saglabāšanas veicināšanai” (reģistrācijas Nr. 1-08/14/2024) ietvaros
Šī mājaslapas sadaļa tapusi ar LVAF finansiālu atbalstu projekta “Daudzpusīgu aktivitāšu cikls apputeksnētāju saglabāšanas veicināšanai” (reģistrācijas Nr. 1-08/14/2024) ietvaros
Par apputeksnētājiem sauc dzīvniekus, kas nodrošina augu apputeksnēšanu, jeb putekšņu nonākšanu no zieda putekšņlapām uz drīksnas. Pasaulē aptuveni ~80% (315 000) augu sugu ir nepieciešama appute ar dzīvnieku palīdzību, un aptuveni 350 000 dzīvnieku sugu nodrošina šo procesu. Aplēsts, ka Latvijā ap 6000 kukaiņu sugu nodrošina vietējo augu apputeksnēšanu. Augu apputeksnēšanos ar kukaiņu palīdzību sauc par entomofīliju, savukārt kukaiņus, kas barojas ar ziedu nektāru un/vai putekšņiem sauc par antofīliem kukaiņiem. Kukaiņi ziedus apmeklē, lai barotos ar nektāru un putekšņiem, kā rezultātā pie to ķermeņa pielipušie putekšņi tiek pārnesti no zieda uz ziedu. Iepazīsties ar dažiem no tiem!
2024. gada maijā Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā ritēja Apputeksnētāju dienas "Ziedmīļi". Rīga ZOO kopā ar Latvijas Biškopības biedrību un Latvijas Entomoloģijas biedrību ļāva apmeklētājiem iepazīt apputeksnētāju pasauli, īstenojot darbnīcu un nodarbību ciklu. Skaties video un uzzini, kā uzbūvēt viesnīcu bitēm, iepazīsties ar entomologu Voldemāru Spuņģi un klausies Madaras Merles stāstījumā par apputeksnētāju nozīmi mūsu dzīvē!
Lai palielinātu apputeksnētāju daudzveidību, svarīgi nodrošināt resursus dažādām attīstības stadijām. Kukaiņiem ir dažādi mutes orgāni, un tas nosaka viņu spēju baroties dažāda veida ziedos. Nozīme ir ziedu uzbūvei un nektāra pieejamībai, kas nosaka, tieši kādi apputeksnētāji ir spējīgi tajos baroties. Nozīme ir arī zieda krāsai un ziedkopas veidam, kā arī auga ziedēšanas laikam.
Ja mērķis ir palielināt apputeksnētāju daudzumu un daudzveidību savā apkārtnē, vislabāk izvēlēties vietējas (Latvijā savvaļā augošās) augu sugas. Svarīgi ņemt vērā vietas apstākļus – augsnes mitrumu un auglību, noēnojumu, tuvumā esošās ekosistēmas. Ilgtspējīgākie risinājumi būs tādi, kas ļauj uzturēt apstādījumus ar minimālu piepūli, piemēram, bez laistīšanas. Papildināšanas princips: iekļauj ceļus, taciņas, kokus un citus jau esošos ainavas elementus, ko saglabāt, un risinājumus apputeksnētāju daudzveidības palielināšanai radi, papildinot ainavu ar jauniem elementiem!
Spied uz grupas nosaukuma un uzzini vairāk!